Jdi na obsah Jdi na menu
  

       Vše tedy začalo kolem roku 1990, kdy  p. Pokora zakoupil od rušícího se oddílu, při JZD Starojicko, klisnu Floridu (po hř.Metrans) a bývalého dostihového poníka Cipíska.Tyto dva koně pak přestěhoval do statku pana Dorazila v Loučce u NJ, kde se začala vyskytovat i moje   "maličkost"


        

Obrazek   

                    Florida a já

Obrazek

                                                                                    Cipísek, Florida a malá Frances        

        V roce1992 se zde se narodila naše současná chovná klisna Florence (po hř. Cattaro) a po roce i její polosestra Fanny Girl (po hř.Libanon 54) přezdívaná Frances.          Stáj s nimi sdílela ještě klisna Besy p. Dorazila, která  byla kříženka belgika x čt. Besy měla též dvě hříbata - hřebce Bordo a Borise. S hříbaty dováděl a vychovával je poník Cipísek, kterému po čase přibyla i kamarádka pony klisna Ketty. Protože stáje nám začly být pomalu malé a chtěli jsme začít na svém, nastalo velké stěhování do nově zakoupeného statku ve Stachovicích u Fulneku.

 

 

 

Obrazek

             Besy a Bordo

Obrazek

Florida, malá Florence, Besy a Cipísek

 

 

 

         Zde jsme se nadobro přestěhovali na jaře roku 1994. Založili již zmíněný oddíl "Karina" a začali s chovem a výcvikem koní. Věnovali jsme se nejen koním, ale i dětem, kterých je u koní vždycky dost. Naše chovná klisna Florida zde porodila své poslední hříbě, hřebce Faraona II (po hř. Quoniam IV) zvaného Ferda. Pony klisna Ketty měla hřebečky Kedara, Atreje a Pepíka, základ pro náš pony sport. Mladá, nadějná klisna Florence, která pro těžké zranění nemohla sportovat, převzala roli chovné klisny, kterou úspěšně zvládá dodnes.V roce 1998 přivedla na svět klisnu Future (po hř. Bourbon) přezdívanou "Bobina" a rok na to druhou klisnu Jessicu (po hř. Jersey)Skvěle však vykonávala funkci školního koně ve výcvik mladých jezdců. Ve sportu jí zastoupila její polosestra Fanny.

Obrazek                                                         Florence a Future (Bobinka)                                                                                 

 

Obrazek                                                            Ketty                                                         

 

 

 

              Tou dobou jsem  však byla na delší praxi u koní  ve světě  ve Švýcarsku. Reitstall Buholzer   a Reiterzentrum am Rotsee  Po mém návratu ze světa ,k nám do stáje přibyla ještě klisna Saskie (po hř. Quoniam IV), kterou jsme vzali do sportovní přípravy od místního chovatele p. Madusioka. Za oplátku nám na své pastviny vzal hříbata a "babičku" Floridu.Klisny  Saskie s Fanny  byly  naši nej sporťáci a vyhrávaly kde se jen dalo!!! Úspěšně jsme se  zúčastnovali skokových soutěží až do stupně "L".

Obrazek

                            Funny Girl a já

Obrazek

                                                                                                  Saskie

Obrazek                                                  

Saskie ve skoku mohutnosti                                                                              

 

 

Ale i poníci s našimi malými svěřenci nám dělali velkou radost. Po dlouhou dobu jsme byli ikonou v pony sportu a chovu poníků vůbec.Naši mladí členové se zúčastnovali pony závodů a výstav, odkud si přiváželi nejedno prvenství.Hřebec Kedar byl uchovněn a tak jsme se na nějakou dobu stali i připouštěcí stanicí.

Obrazek

                       Kedar s Monikou Máslovou                                                                                                                     

Obrazek

                                                Atrei s Lucií Balhárkovou

 

 

Obrazek

     Lucka s Ketty v Pardubicích

 

 

 

          V areálu oddílu ve Stachovicích jsme zorganizovali dvoje velmi úspěšné závody poníků, jejichž součástí byly i svody a zápisy do plemenných knih pony.Na prvních těchto závodech zazáříl naposledy Cipísek, když přeskočil ve skoku mohutnosti vlastní výšku tj.120cm a suvereně vyhrál dostih i s mnohem většími koňmi.Bohužel asi měsíc po mém odjezdu do Švýcarska nás navždy opustil .Až po jeho smrti jsme se dozvěděli, že jeho věk  byl úctyhodný a to cca přes 30 let!!!

Obrazek

Cípísek ve skoku mohutnosti s Tomášem Pokorou

         

       Dorůstal a sílil i hřebec Faraon II ,miláček p. Pokory který byl připravován pro sportovní kariéru.V chovu se klisně Florence narodilo další hříbě a byla to opět klisna, která dostala jméno Beso por Amor (po hř. Baxte de Quettehou). Byla jsem v té době zblázněná do španělštiny  v překladu to znamená "polibek z lásky". Klisně Fanny jsme dali  také pauzu ve sportu a na svět přivedla klisničku Grace(po hř. Grand Step)

Obrazek

                         Faraon II    

Obrazek

                                                   malá Bes

 

Obrazek                                                                          Funny Girl a malá Grace                                                                 

V roce 2002 jsme po rozloučení ve stáji naposledy doprovodili naši "babičku"Floridu na cestě Na věčně zelené pastviny.

Obrazek

"babička" Florida

            Naší stáj však  neobývali jen naše koně. Kromě koní, které tudy prošly před prodejem do světa, se tady ocitly i koně J.Šindlera z Fulneka.Nejprve to byla klisna Sirie s ročákem Salym a po jejich prodeji nastoupil na jejich místo valach Dukát - vítěz "závodu na 1/4 míle".Pomohli jsme však obsednout a připravit na zkoušky i klisnu Grétu p. Bajera z Loučky u NJ, kterou jsme museli ovšem prvně "zkrotit". Nezapomenutelný byl Jurášek paní Malinovské, což byl překrásný belgik, hnědák s hermelínovou dekou na zadku.

Obrazek

                                Dukát

Obrazek

Gréta

 

 

 

 

            Bohužel,né vždy je vše  tak jak by si člověk představoval a tak i nám začaly zlé časy. Provoz celého objektu jízdárny a chovu koní, začal být neúnosný a tak se začalo uvažovat o prodeji a razantní redukci stavu koní.Hřebec  Faraon II byl naše velká naděje ve sportu, ale osud zasáhl a týden před svými prvními závody se hřebec zranil a jeho sportovní kariéra tím skončila.Nasledně byl vykastrován a po dlouhém léčení sloužil jako rekreační kůň.Byl zaučen v tahu a byl to také jeden z prvních  koní, který se prodal!

 

Obrazek

Jessica na aukci v Kuníně

 

           Z velkého stáda nám nakonec zůstala jen klisna Florence a Beso, které jsem si odkoupila a p. Pokory a ten si ponechal jen klisnu Future (Bobu) a pony hřebce Kedara.

Obrazek

                 Bobina již v Kuníně

 

 

          Já jsem se s koňmi přestěhovala o kousek dál ve Stachovicích, k již zmiňovanému p. Madusiokovi, kde měl již J. Šindler nového koně Ikara, vrátila se zde zpět majiteli klisna Saskie a byli zde rovněž koně Drozdových - Sára a Viktorie.Klisna Future putovala do Kunína do stáje Kubrických a Kedar po čase o kousek vedle k J.Chumchalovi. Florence mi dala další hříbě klisnu Rozárku(po hř. Rosario), která musela být bohužel kvůli zdravotním problémům utracena. S velkými obtížemi jsem jí znovu zapustila a to hřebcem Obvod.

Obrazekstáje

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek                                                              

                            Florence a Rozárka

 

Klisna Beso por Amor úspěšně absolvovala výkonnostní zkoušky klisen a na výstavě tříletých se probojovala až do první desítky republikového finále. V dalším roce začala svou sportovní kariéru a dosahovanými výsledky mi dělala a dělá jen radost.

Obrazek

                            Beso na finále výstavy v Ostravě

Obrazek

                                                                              Výstava v Kopřivnici

Obrazek

      Bes zkoušky ve Frenštátě

 

 

 

Obrazek

 

 

                                                           Florence, Beso, Saskie, Sára a Viktorie

 

           Bohužel dojíždění z Nového Jičína do Stachovic začalo být neúnosné, proto  jsem se rozhodla  přestěhovat blíže k domovu v Loučce a tak vznikla naše nová stáj, paradoxně opět v areálu ZD Starojicko.Do těchto stájí se po čase přistěhovala i klisna Boba a kůň našeho odchovance L.Balhárkové - valach Simon a tak začala nová kapitola našeho dalšího dění oddílu "Karina" a chovu koní vůbec......